ACE Agency
Ace Agency
Web · ADS · AI · Media
Meta Ads

Cum am urcat un magazin de beauty de la ROAS Meta 3,04× la 8,11×

Strategia de funnel complet cu audiențe stratificate și creative iterate săptămânal care a dus ROAS-ul Meta de la 3,04× la 8,11× pentru un magazin de beauty e-commerce: trei luni înainte de ACE vs. primele trei luni cu ACE.

15 mar 2026·8 min citire·de Alin Ioan Cretu, Fondator ACE Agency

Clientul nostru, un magazin online de beauty, venea la noi cu o problemă clară: în perioada 8 septembrie – 7 decembrie 2025 cheltuise 39.153 de lei pe Meta Ads și obținuse un ROAS de 3,04× (331 de achiziții, 118 lei per achiziție), inclusiv în Black Friday. Nu era rău, dar era departe de potențialul real al magazinului — ceva nu funcționa structural în campanii.

Am acceptat provocarea. Obiectivul: creștem eficiența campaniilor și, pe măsură ce ROAS-ul permitea, scalăm și cheltuiala. În primele trei luni cu ACE (8 decembrie 2025 – 8 martie 2026), ROAS-ul Meta a fost 8,11×, cu 94.331 de lei cheltuiți. Iată exact ce am făcut.

Problema: de ce ROAS-ul stagna la 3×

Înainte de orice modificare, am petrecut o săptămână în diagnosticare. Contul exista de 18 luni, deci era suficientă istoricitate pentru a vedea pattern-urile. Ce am găsit a fost o combinație clasică de erori — fiecare minoră în sine, dar împreună devastatoare pentru eficiență.

Structura de campanii era plată

Cele șase campanii active în perioada de dinaintea ACE aveau ROAS între 2,24× și 3,79×, iar audiențele erau amestecate: lookalike 1–3%, interese broad, retargeting — totul în aceeași grămadă. Algoritmul Meta nu putea diferenția și optimiza pe fiecare segment în parte. Bugetul se ducea majoritar pe audiențele mai mari (și mai ieftine de accesat) — adică tocmai publicul cel mai rece, cel mai puțin probabil să cumpere.

Creative-ul nu era iterat — același ad de 3 luni

Același set de 3 imagini rula neîntrerupt de 14 săptămâni, fără nicio intervenție creativă — semn clar de ad fatigue, cu un cost per click de 0,71 lei pe ansamblul perioadei.

Retargetingul lipsea complet

Nu existau campanii dedicate pentru vizitatorii care nu cumpăraseră sau pentru cei care abandonaseră coșul. Practic, bugetul mergea 100% pe achiziție rece, lăsând neutilizat cel mai valoros segment: oamenii care deja cunosc brandul și produsele.

Tracking: Pixel clasic, fără Conversions API

Din cauza restricțiilor iOS 14.5+, pixelul browser raporta cu o acuratețe de aproximativ 55–60% din conversiile reale. Algoritmul Meta optimiza pe date incomplete, ceea ce înseamnă că targetingul automat era calibrat greșit. Smart bidding slab = targetare slabă = conversii scumpe.

Strategia în 4 pași

Nu am reinventat nimic. Am aplicat un framework de bun simț, executat riguros. Iată ce am schimbat, în ordinea în care am intervenit:

Pasul 1: Restructurare audiențe — top, mid și bottom funnel separat

Am dezasamblat campania unică și am construit o arhitectură în 3 niveluri:

  • Top of Funnel (TOFU): Lookalike 1–3% pe baza cumpărătorilor din ultimele 180 de zile + interese broad segmentate pe categorii de produse. Buget: 45% din total.
  • Mid of Funnel (MOFU): Lookalike 4–6% + interese înguste relevante. Buget: 25% din total.
  • Bottom of Funnel (BOFU): Vizitatori ultimele 30 de zile, vizualizatori de pagini de produs, adăugători în coș fără achiziție. Buget: 30% din total.

Fiecare nivel are comportamente diferite, costuri diferite și mesaje care funcționează diferit. Amestecarea lor sabotează optimizarea algoritmică.

Pasul 2: Setup Conversions API server-side cu GTM Server Container

Am implementat Meta Conversions API prin Google Tag Manager Server Container. Concret: evenimentele de conversie sunt trimise direct din server-ul site-ului către Meta, ocolind complet restricțiile browser-ului și blockerele de ad.

Rezultatul imediat: rata de matching (Event Match Quality) a crescut de la 5.2 la 7.8 din 10. Algoritmul Meta a început să primească date de conversie complete, nu fragmentate. Costul per conversie a scăzut cu 18% în primele 10 zile exclusiv din această cauză — fără nicio altă modificare.

Pasul 3: Creative Iteration Framework — 6 variante la 2 săptămâni

Am introdus un ritm săptămânal de testare creativă bazat pe 3 unghiuri de mesaj × 2 formate = 6 variante active constant. Cele 3 unghiuri:

  • Unghi social proof: recenzii reale, rezultate ale clienților, before/after (cel mai performant pentru beauty)
  • Unghi produs/calitate: educație — de ce produsul funcționează, din ce este făcut, cum diferă de alternativele din piață
  • Unghi urgență/ofertă: stoc limitat, bundle-uri, discount time-bound

Fiecare unghi era testat în format static (imagine simplă, text overlay) și format video scurt (15–20 secunde, fără sunet obligatoriu). La fiecare 2 săptămâni, oprim variantele cu CTR sub 0.8% și înlocuim cu iterații pe angajamentul câștigător.

Pasul 4: Retargeting granular — 3 segmente, 3 mesaje diferite

Am construit campanii de retargeting dedicate pentru 3 segmente distincte cu mesaje adaptate:

  • Coș abandonat (ultimele 7 zile): Reminder direct cu produsele vizualizate + urgență ușoară. ROAS obținut: 14×.
  • Vizitatori fără achiziție (ultimele 30 de zile): Conținut educațional + social proof, nu presiune directă de vânzare. ROAS: 6.2×.
  • Cumpărători anteriori (upsell): Produse complementare, bundle-uri, recomandări personalizate pe categoria achiziționată. ROAS: 11×.
Vrei să aplici asta pentru business-ul tău?
Analizăm gratuit structura ta de campanii și îți arătăm exact unde pierzi ROAS.

Rezultatele: trei luni înainte vs. primele trei luni cu ACE

Comparând cele două perioade de câte trei luni (8 sep – 7 dec 2025 vs. 8 dec 2025 – 8 mar 2026), cifre din Meta Ads Manager:

MetricÎnainteDupăVariație
ROAS3,04×8,11×+167%
Cheltuială Meta (3 luni)39.153 lei94.331 lei+141%
Valoare achiziții (3 luni)118.863 lei765.289 lei+544%
Achiziții (3 luni)3311.285+288%
Cost per achiziție118 lei73 lei−38%
CPM23,81 lei21,80 lei−8%

Valoarea achizițiilor atribuite de Meta a crescut de la 118.863 la 765.289 lei (+544%), în timp ce cheltuiala a crescut cu 141%: am scalat bugetul și eficiența a crescut în același timp. Valorile sunt cele raportate de Meta, nu cifra de afaceri a magazinului.

Ce poți aplica de mâine

Nu ai nevoie de trei luni ca să începi să recuperezi eficiența. Există 3 acțiuni pe care orice magazin online le poate face imediat:

1. Verifică Event Match Quality în Events Manager

Mergi în Meta Business Suite → Events Manager → Pixelul tău → tab-ul "Overview". Dacă EMQ este sub 6.0, pixelul tău raportează slab și algoritmul optimizează pe date incomplete. Minimum viabil: implementezi parametrul em (email hashed) la toate evenimentele de Purchase — asta singur poate crește EMQ cu 1–2 puncte fără CAPI.

2. Creează o campanie separată de retargeting coș abandonat

Dacă nu ai nicio campanie cu audiența "Added to Cart — fără Purchase, ultimele 7 zile", oprește-te din citit și fă asta acum. Este cel mai ușor ROAS pe care îl poți obține — oamenii ăia au intenție de cumpărare demonstrată. Un budget de 15–20% din total cheltuit pe această audiență cu un mesaj simplu de reminder poate genera 20–30% din revenue total.

3. Rotește creative-ul la fiecare 2 săptămâni, fără excepții

Setează un reminder în calendar pentru ziua de luni la 2 săptămâni distanță. La fiecare ciclu, oprești ad-urile cu CTR sub 0.8% și încarci 2–3 variante noi. Nu trebuie să fie producție scumpă — UGC filmat cu telefonul, screenshot-uri de recenzii, video-uri scurte de tip "before/after" funcționează adesea mai bine decât producțiile profesionale în beauty.

Concluzie

ROAS-ul de 8,11× nu a venit dintr-un truc secret sau un hack de algoritm. A venit din execuție sistematică a unor principii de bun simț: separă audiențele, dă algoritmului date bune, testează creative constant și nu ignora publicul cald.

Dacă ai un magazin online cu un ROAS sub așteptări, înainte să crești bugetul sau să schimbi platforma, uită-te la cele 4 probleme identificate în acest caz. Șansele sunt mari să le regăsești și în contul tău.

Dacă vrei să vedem împreună situația specifică a magazinului tău, analiza este gratuită și fără niciun angajament.

Articole similare

Lead Generation
Lead Gen cu Meta Instant Forms vs. Website: -87% CPL în practică
28 feb 2026 · 5 min
Google Ads
Cum tracking-ul rupt îți sabotează campaniile (iOS 14.5 + GA4 guide)
1 feb 2026 · 10 min
TikTok Ads
TikTok Ads pentru e-commerce în 2026: ce funcționează, ce nu
14 feb 2026 · 7 min